Een gezonde barrièrefunctie, een gezonde huid!
Elke vakantie neem ik mij weer voor om vooral niet aan ‘werk’ te denken, maar wat is dat toch lastig… Afgelopen week heb ik een paar dagen met man en kids doorgebracht in een tent in de Ardennen.
Het was herfstvakantie, mooi weer en ik had me bedacht dat het goed was om onze kinderen mee te geven dat alle luxe die ze dagelijks om zich heen hebben helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Om ze niet meteen in het diepe te gooien (en ook een beetje uit eigen belang) had ik een tent gevonden met houtkachel, bedstee voor de kinderen, olielampen en koud stromend water. Heel romantisch, maar ’s nachts bij -4 graden Celsius is het zelfs met vijf kruiken, twee dekbedden en skisokken lastig om niet te bevriezen. De kinderen hadden overigens nergens last van want die lagen gezellig met zijn vieren in de bedstee….. Isoleerde een stuk beter!
Terwijl ik bibberend naar het tentdoek lag te kijken, bedacht ik me dat ik al bijna 200 blogs geschreven heb, maar dat ik er nog geen één gewijd heb aan de barrièrefunctie van de huid. En dat terwijl daar toch eigenlijk alles om draait. Vergelijk het met een huis; als je woning niet goed geïsoleerd is , druppelt er water naar binnen en gaat er warmte naar buiten. Het huis wordt vochtig en kan niet goed meer drogen, er ontstaan schimmelplekken, hout gaat rotten en ongedierte kan makkelijker binnen komen. Als dit proces maar lang genoeg doorgaat, houd je een bouwval over. Met de huid werkt het eigenlijk hetzelfde, al weten mensen vaak niet zo goed waar die ‘gaten’ en ’tocht’ door veroorzaakt worden en hoe je dit kunt oplossen. De boodschap; heb jij last van een droge huid, irritatie, eczeem of puistjes denk dan eens aan beter ‘isoleren’. Mijn ervaring is dat dit vaak al op korte termijn veel oplevert.
Wat is de barrièrefunctie van je huid eigenlijk?
De belangrijkste functie van je huid is dat ze een barrière vormt tussen je lichaam en de buitenwereld. Je huid is je jas. Ze beschermt je tegen invloeden van buitenaf: bacteriën, virussen, vocht, vuil, hitte en kou. Deze barrièrefunctie is belangrijk voor je gezondheid, maar ook voor je uitstraling.
Egaal, glanzend en jeugdig graag!
Je huid bestaat uit verschillende lagen. De bovenste laag is het stratum corneum. Beschadig je deze buitenlaag en dus de barrièrefunctie van je huid, dan kom je in een soort vicieuze cirkel . Door het verlies van water kunnen allerlei belangrijke functies dieper in je huid niet meer werken. Je huid is beschadigd. Ze droogt nog verder uit en er ontstaan huidproblemen als puistjes, roodheid, schilfertjes en eczeem. Uiteindelijk kan je huid hierdoor zelfs versneld verouderen. Blijft de barrièrefunctie van je huid intact, dan ziet je huid er goed uit. Egaal, glanzend en jeugdig.
Wat huidverzorging voor je kan doen (of eigenlijk juist niet…)
Het klinkt misschien gek, maar huidverzorgingsproducten behoren- naast te veel zonlicht, een ongezonde leefstijl en stress– tot de belangrijkste veroorzakers van huidproblemen. Veel cosmetica bevatten irriterende ingrediënten. Zo lost alcohol de natuurlijke vetten op in het oppervlakkige gedeelte van je huid op, terwijl je deze juist heel hard nodig hebt om te voorkomen dat er vocht verdampt. Ook andere irriterende stoffen zoals parfum kunnen de barrièrefunctie van je huid aantasten. Er bestaan zelfs cosmetica ingrediënten die ‘opzettelijk’ de buitenste huidlaag kapotmaken. Doordat de barrièrefunctie stuk gaat, kunnen werkzame stoffen dieper de huid in dringen. Handig voor stoffen die goed zijn voor de huid, maar niet wenselijk als je denkt aan de stoffen die ook in het product zitten en je liever niet diep in je huid wilt. Denk maar aan bepaalde bewaarstoffen…
Een beetje hulp; barrièreherstellende stoffen.
Je huid kan best wat hulp gebruiken om haar beschermende werk te doen en gelukkig zijn er stoffen die dit kunnen! Maar het is essentieel dat je weet wat je doet. Gebruik alleen producten die niet irriteren en die bijdragen aan het intact houden van de barrièrefunctie van je huid. Goede verzorgingsproducten kunnen bovendien echt iets extra’s doen voor je huid. Een paar stoffen in je huidverzorgingsproducten die je helpen ervoor te zorgen dat het beschermende laagje van je huid optimaal functioneert zijn bijvoorbeeld:
- Niacinamide (vitamine B3): Niacinamide zorgt voor de aanmaak van zogenaamde ceramiden en vrije verzuren; deze stoffen versterken de barrièrefunctie van de huid. Hierdoor verliest de huid minder vocht en is het beter bestand tegen invloeden van buitenaf. Hiernaast is het een absolute topper door zijn vele functies (lees hier meer over niacinamide bij melasma).
- Panthenol (vitamine B5): hydrateert en herstelt de beschermende functie van de huid.
- Ceramiden: komen van nature voor in de huid. Ook vochtvasthoudend. Werkt vooral goed in combinatie met cholesterol en vrije vetzuren.
- Cholesterol: komt van nature voor in de huid. Ook vochtvasthoudend. Werkt vooral goed in combinatie met cholesterol en vrije vetzuren.
Ook voor een gezonde huid zijn barrièreherstellende stoffen prima! Je kunt maar beter het zekere voor het onzekere nemen. Dat doe ik ook; volgende keer is die bedstee voor mij!!!!
Groeten Jetske
(Dr. Jetske Ultee- onderzoeksarts cosmetische dermatologie)




