Hyaluronzuur en de huid: smeren, slikken of injecteren? Dit moet je weten
Als het gaat om het verzorgen van rimpeltjes en fijne lijntjes van binnenuit, dan is collageen tegenwoordig het toverwoord. Maar er is nog een ander lichaamseigen stofje dat heel belangrijk is bij huidveroudering, namelijk hyaluronzuur (altijd een lastige naam om uit te spreken, maar je zegt dus hiejaluron😊). Ik vertel je er graag wat meer over.Â
Hyaluronzuur = hydratatie en volume
Hyaluron komt op veel plekken in ons lichaam voor en is vooral te vinden in de huid. Hyaluron is echt dé kampioen vocht vasthouden: heel belangrijk dus voor de hydratatie en het volume van de huid. Helaas breekt hyaluronzuur steeds meer af naarmate je ouder wordt. Dat is ook de reden dat een rijpere huid vaak droger (of nog beter gezegd vochtarm) wordt. Helpt het om hyaluronzuur extra te smeren?
Ja. Met ‘extra’ hyaluronzuur kun je inderdaad zorgen voor meer hydratatie en het opvullen van fijne lijntjes. Dit kan met een gezichtscrème en, heel populair tegenwoordig, met een cosmetische filler. (Lees er meer over in deze blog). Maar wat nu als je dit stofje inneemt? Er bestaan namelijk steeds meer supplementen met hyaluronzuur. En daarover komen veel vragen binnen.
Wat doen supplementen met hyaluronzuur voor de huid?
Ik loop nooit zo hard van stapel met dit soort nieuwe producten, maar ik ben inmiddels wel wat studies tegengekomen naar het effect van supplementen met hyaluronzuur. Met leuke resultaten ook. Wetenschappers hebben gezien dat een supplement (120-240 mg hyaluron per dag) al na 8 weken kan zorgen voor een vermindering van kraaienpootjes. Heel mooi! Maar … kleine kanttekening: net zoals voor crèmes en injecties geldt, dit effect is tijdelijk; het verdwijnt als je stopt met innemen.
Hyaluronzuur versus collageen: wat is het verschil? En welke stof kun je beter innemen om je huid jong te houden?
Ik noemde het al even aan het begin: collageen. Ook een lichaamseigen stof die belangrijk is voor het behouden van een jonge huid. Wat is nu het verschil met hyaluronzuur? En welke kun je nu beter innemen, of liever allebei?
Hyaluronzuur zorgt simpel gezegd voor hydratatie en volume. Collageen voor structuur en stevigheid. Je kunt de stoffen dus niet helemaal met elkaar vergelijken. Maar wat ze helaas gemeen hebben: ze verdwijnen als het ware langzaam naarmate we ouder worden. Extra inname van beide stofjes kan dus in theorie op verschillende manieren helpen tegen huidveroudering. Wel moet ik erbij vermelden dat er veel meer onderzoek is gedaan naar het innemen van collageen voor de huid. Daarvoor bestaat dus al meer onderbouwing. (Lees hier de blog die ik erover schreef in mijn Diary of op mijn webshop).
Ook bij de afbraak van hyaluronzuur is de zon de grootste boosdoener
Nog even goed om te weten: de zon is (alwéér) de grootste boosdoener achter het afbraakproces van hyaluron in de huid. Wil je je huid jong en mooi houden, dan is goede zonbescherming toch weer het belangrijkste. Want je kunt natuurlijk nog zulke mooie crèmes smeren of je geld uitgeven aan supplementen, als je je huid niet beschermt tegen de stralen van de zon, is het een beetje dweilen met de kraan open. Iets met voorkomen is belangrijker dan genezen zullen we maar zeggen😊
Lees ook deze blog: Wat doet hyaluronzuur nu eigenlijk? →




